O terapii zpěvem
na základech Školy odhalení hlasu
O TERAPII ZPĚVEM
Terapie zpěvem byla vyvinuta švédskou operní pěvkyní a terapeutkou V. W. Svärdström v letech 1945-1967, kdy ukončila pěvecké působení a zaměřila se především na terapeutickou činnost. Pracovala i s handicapovanými lidmi a založila nový terapeutický umělecký směr, který je postaven na novém náhledu na člověku a propojuje umělecké (zpěv), pedagogické a lékařské vědy v jednotný celek.
- Terapie zpěvem harmonizuje sluch a proces dýchání, může tak pomoci celé osobě dosáhnout vnitřní rovnováhy.
- Terapeutické cvičení podporují vědomé vnímání vlastní bytosti. Cíleně jsou stimulovány regenerující životní síly.
- Prohloubením našeho dechu a otevřením nových znějících pěveckých drah, může pomoci objevit a rozvinout náš vlastní hlas.
Průběh terapie zpěvem
Na začátku terapeutického sezení terapeut vypracuje individuální anamnézu klienta. Na základě přesné diagnózy onemocnění a vypracování dotazníku je důležité stanovit terapeutický cíl a průběh praxe za podpory vybraných individuálních cvičení.
V terapeutickém sezení pracujeme s prvky zpěvu jako je naslouchání, dýchání, harmonizace a uvolnění svalů celého těla, uvolnění všech svalových skupin obličeje a hlavy, pokračujeme v uvolnění svalů břišní krajiny, pánve a zad, které podporují posílení bránice a přirozeného dýchání a také správné držení těla. Přicházíme k vlastnímu zpěvu cvičení, které tvoří kombinace souhlásek a samohlásek zpívaných na tónech, které odpovídají hlasovému rozsahu klienta.
Cvičení se provádí vsedě na židli, terapeut krátce cvičení představí a provede s doprovodem klavíru, klient zpočátku pozoruje průběh cvičení, naslouchá tónům, napodobuje pohyby těla společně s terapeutem, až získá klient více jistoty může se postupně přidat hlasový projev. Klient si cvičení osvojí přirozeně nápodobou během terapeutických sezení a pak je opakuje v domácí praxi. Pěvecká cvičení si tak postupně osvojí i klienti, kteří nemají hudební vzdělání. Při cvičení je také důležitá naše pozornost a bdělost.
Cvičení mají charakteristický rytmus a melodii, jsou doprovázeny i cílenými jednoduchými pohyby těla, které jsou sestaveny pro každého klienta individuálně.
V průběhu cca 8 - 10 terapeutických sezení je důležitá také aktivní účast klienta i v domácí praxi v rozsahu, který bude klientovi vyhovovat.
Klient se aktivně podílí na procesu uzdravování.
Terapeutické sezení je ukončeno zpěvem písní.
Kromě lidského hlasu pracujeme v průběhu pěveckých cvičení s podporou hudebních a instrumentálních nástrojů, které mají léčebné účinky. Převážně jsou jednotlivé tóny, melodie a písně doprovázeny hrou na lyru v ladění 432 Hz nebo doprovodem na klavír.
Při práci s dětmi jsou pěvecká cvičení doprovázená pohybem a hrou na instrumentální nástroje.